Peale 25 aastat joogapraktikat võin täna, kolme lapse emana ja professionaalse sünnitoetajana öelda päris kindlalt, et sünnitus, see on nagu üks imeline ja erakordne joogaliik, mille tähtsaimad tehnikad on teadlik kohalolu, hingamine, mõtetest lahti laskmine ja emotsioonide vabastamine, sügav lõdvestumine, keha tagasiside “kuulamine”, tänulikkuse praktika jne. Ja joogas õpitu annab olulised eelised ja oskused sünnituse jaoks.

5 tähtsaimat oskust, mis toetavad Sind lapse sündimise ajal

·      Keskendu hetkes toimuvale! See tähendab protsessis edasiliikumist üks samm korraga, üks tuhu korraga, teadvustades seda, kuidas iga tuhu on nagu abistav laine, mis toob Sinu beebi Sulle lähemale. Ära mõtle sellele, kaua see veel kestab. Ole iga tundmuse jaoks kogu oma armastuse ja usaldusega kohal ja usalda protsessi.

·      Lõdvestu! Küsi endalt või palu oma tugiisikul aeg-ajalt korrata küsimust: “Kas on midagi, mida ma veel saan lõdvestada?” Sünnitus on vahelduva dünaamikaga ja tuhude laineharjad vaheduvad täieliku lõdvestusega. Mida paremini Sa oled õppinud lõdvestuma, nii kehaliselt, kui psüühiliselt, seda paremini jõuad Sa küllalt lühikese ajaga lasta pingetel päriselt minna ja kergelt koguda jõudu uue beebit Sulle lähemale kandva laine tulekuks. Üks nipp paremaks lõdvestumiseks on visualiseerida avardumist oma kehas ja ka hinges.

·      Luba emotsioonidel ilmneda ja vabaneda kergendaval moel. Kõik tunded on turvalised! Kõik, mis sinuga toimub, on õige. Vahel on meil sügaval peidus juba varasemast elust allasurutud emotsioone, mis võivad ka veidi pidurdada sünnituse voolavalt loomulikku kulgu. Vaata endasse ja märka, kas Sinus on midagi, mida Sa püüad alateadlikult pisut kontrollida, kas läbi ignoreerimise või eituse, niimoodi seda tahtmatult tagasi hoides. Abi on sellest, kui lubad tundel ilmneda, kerkida täiesti pinnale ja liikuda endast läbi, nagu mingil lainel, mis lõpuks lahkudes hajub lõpmatusse avarusse. Emotsioon saab vabanedes luua uut ruumi, uut kergust ja vabadust, voolavust ja loomulikku heaolu, mis edendab sünnitust.

·      Kasuta hingamist! Teadlik ja sujuv hingamine on Sinu üks olulisimaid oskusi sünnitusel. Tea, et iga sissehingamine toob alati täiesti uut energiat ja iga väljahingamisega saad vabastada absoluutselt kõik, mida Sa enam ei vaja. Tuhude ajal hinga sisse nina kaudu ja hinga välja avatud suuga. Kui protsess intensiivsemaks läheb, võid välja hingata ka nagu puhudes või häälega “uuu”, “aaa” või ka teisi vokaale pikalt häälides. Ära hoia hinge kinni!

·      Suhtle oma beebiga juba enne tema sündimist ja kindlasti ka tema sünni ajal! Laps ja ema on nagu üks tervik. Beebi teab, kuidas sündida, ema keha teab täiuslikult, kuidas lasta sel juhtuda. Võid pöörduda igal ajal oma beebi poole, kinnitades, et ta on väga oodatud ja armastatud. Lapse sünni protsessi ajal võid talle ikka ja jälle teada anda, et tema sündimine on midagi, mida Sa igal moel tervitad ja millele Sa iga tuhu ajal “jaa” saad öelda. Selline koostöö teeb imesid, sõna otseses mõttes! Võid ka visualiseerida, et teed talle läbi vaba avardumise ruumi sündimiseks. Meie kehad on imelised, nad suudavad avarduda tõepoolest alati nii palju kui vaja, ja veelgi rohkem – kui Sa vaid lubad sellel täielikult juhtuda ja usaldad looduse tarkust enda kehas.

Iga sünd on imeline ja eriline.  See on midagi, mida me ei saa kunagi lõpuni ette planeerida või mõistusega kontrollida, sest see on midagi enamat. Vanades kultuurides peeti sünnitavat naist pühaks. Sest ta on Elu Allikaga otseühenduses ja esindab kõiki kõrgemaid elu omadusi.

Foto: Enlil Sonn

Jäta kommentaar

Sinu e-posti aadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga