Stressitase on linnas elades ja oravarattas joostes üsna kõrge, närvisüsteem on võitle-või-põgene seisundis. Kuidas endale hingetõmbehetki kinkida ja närvisüsteemi üldist seisundit rahustada?
- Pehmed tekstiilid mõjuvad psüühikale rahustavalt. Keera end diivanile või tugitooli mõnusasti kerra ja kata pehme tekiga – kohe tekib tunne hoitusest ja turvatundest ning närvisüsteem rahuneb.
- Samamoodi tuleb meisse mõnus harmooniline tunne looduses – ja piisab isegi looduspiltide vaatamisest!
- Pese käsi või nõusid sooja veega või mine duši alla ja hinga samal ajal nelja sekundiga sisse ja neljaga välja või aeglasemalt. Mõnus soe vesi rahustab.
- Puuduta oma huuli. See annab närvisüsteemile rahunemise märguande, assotsieerudes mõnusate kogemustega: söömise ja suudlemisega.
- Hõõru käed kuumaks ja kata siis kõrvad soojade pihkudega – mõnusalt turvaline, rahulik ja rahustav tunne.
- Naturaalsed ehitus- ja siseviimistlusmaterjalid nagu puit, savikrohv, paber- või taimetapeet ning looduslikust kiust kangad mõjuvad alateadlikult rahustavalt.
- Mediteerimine ja juhendatud lõdvestus aktiveerivad nn parasümpaatilist närvisüsteemi, mis tavaliselt aktiveerub meil vaid magades. Kogu ärkvelolekuaja on meil aktiveeritud sümpaatiline närvisüsteem, võitle-või-põgene. Enese taastamiseks ja laadimiseks on ülioluline ärkveloleku seisundis aktiveerida parasümpaatilist närvisüsteemi. Mõni minut meditatsiooni ja 11 minutit puhkust päevas võiks olla päevakavas kindlalt sees. Nii kestavad meie patareid kauem 🙂 Meditatsiooni head mõjud immuunsusele, mälule, keskendumisvõimele ja emotsionaalsele stabiilsusele on juba teaduslikult tõendatud.
Foto: Marju Randmer-Nellis