Aitäh, et oled ostnud Hingele Pai veebipoest Kreeka pereistanduse oliiviõli!
Olen juba 14 aastat ise kasutanud ainult seda oliiviõli.
Meie peres kulub oliiviõli vähemalt 3, aga pigem 5 liitrit kuus. Salatit me talvel peaaegu ei söö, nii et see on kõik suppide, ahjuköögiviljade, omleti ja tatraleibade jm sisse kulunud igapäevaselt. 
Ilmselt sa juba oled kuulnud, et kogu oliiviõlipiirkonnas Vahemere ääres oli erakordne kuumus ja põlengud, milles oliivipuud kahju said või lausa hukkusid. See on oliiviõli hinda sel aastal ja ka edaspidiseks oluliselt tõstnud ning prognoositakse, et oliiviõli võib ka lihtsalt otsa saada enne uue saagi valmimist. Praeguseks on küpsed oliivid korjatud ja pressitud ja meie ladu tühi ning käes hetk tellida uue saagi oliiviõli.

Otsustasin sel aastal e-poodi tellida 3-liitriseid kanistreid, et hind jääks võimalikult sarnaseks eelmise partiiga. 

3 liitri hinnaks saab 89 eurot, mis sisaldab saatekulu.
AGA praegu ette tellides oleks hind 79€ kuni 10. jaanuarini!

Tellida saad siitkaudu.

See annaks sulle kindluse, et saad esimeste hulgas kõige värskemat oliiviõli juba jaanuari lõpus ja mulle kindlustunde teha ettemakse meie pereistanduse õlipressimise veskile. 
Õli jõuaks Eestisse veebruari alguses. 

Ma ei oska prognoosida “tavalise oliiviõli” hinnatõusu poes, sest meil on laos alati kõige värskem õli ja seega hetke turuhinnaga. Poes müüdavat õli tavaliselt segatakse vähem kvaliteetsega ja samuti varasemate aastate saagiga, nii et neil võib olla võimalus hinnatõusu laugemaks teha.

Ootan juba väga seda värsket saaki, sest teadagi on rasketes tingimustes kasvanud taimedes hulgi seda head ja paremat – meid noorena hoidvaid antioksüdante. 

Kas oliiviõlile on alternatiive? 
Mitte otseselt, sest oliiviõli on peamine kehale vajaliku oleiinhappe allikas (55-80% oliiviõlist, talle järgneb viinamarjaseemneõli 15-20%-lise oleiinhappesisaldusega). Tema mõju on põletikku vähendav ehk hea immuunsusele, aga ka südametervisele ja nahale.

Kuigi hinnatõus on muljetavaldav, ära kindlasti nüüd mine üle rafineeritud õlidele nt rapsiõli, päevalilleõli, light oliiviõli jm sest see lihtsalt teeb nii palju kahju organismile, tekitades alalävist põletikku ja sellest doominoefektina tasapisi tekkivad probleeme. Oliiviõli peaks tarbima 3 spl päevas ehk 50 ml. Oliiviõli võib ka kuumutada, eriti kuumuskindel on antioksüdantide kõrge sisalduse tõttu aasta alguse värskeim õli – nii et mitu kuud saad seda kasutada isegi kuni 270 kraadi ehk friteerimiseks.

Õige rasvhapete tasakaal toetab kõikide rakkude tervist, eelkõige aju.
Oma veres sisalduvate rasvhapete tasakaalu saab kontrollida lihtsa laboritestiga. 

Kuigi esimese külmpressi oliiviõlis peituvat oleiinhapet organism vajab, on lisaks sellele vaja tähelepanu pöörata ka oomega-3-rasvhapetele. Mina võtan seepärast iga päev kvaliteetse kalaõli kapsleid ja lusikatäie jahvatatud mahelinaseemneid. Ja sööme puhast allikavees kasvanud kala. 

Meie kasutame lisaks oliiviõlile toidus vahel ka gheed. Isetehtuna mahevõist tuleb liitri hind samuti umbes 30 eurot. Aga ghee ei sobi igale poole, sest hangub ja tahkub. Samuti on sealt puudu oleiinhape ja taimsed antioksüdandid. 
Mõnikord soovitatakse kasutada külmpressitud kookosõli (u 20€/L), millel on omalaadne magus maitse ning mis samuti kannatab kuumutamist nagu oliiviõli ja ghee, aga see sobib pigem suvisel ajal, kuna on hiina meditsiini ja ajurveeda järgi jahutava loomuga. Nii et seda jahedusega väldime. Ometi ei tee paha kuni 40 ml külmpressitud kookosõli päevas snäkina mida sulatame kokku kakaovõist ja kookosrasvast, millele on lisatud seedimise ergutamiseks kvaliteetset sidruni eeterlikku õli ja tseiloni kaneeli. 

Nii et kui soovid, siis saad oma värskeima oliivisaagi õlikanistri 3L eelmüügihinnaga ette tellida 
siitkaudu ja see jõuab sinuni veebruari alguses.
Aitäh, et hoolid tervisest.


Foto: Terje Homutov
 

Jäta kommentaar

Sinu e-posti aadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga