Meie peres käis ja käib siiani armastus kõhu kaudu. Mida rohkem toite ette kantakse, seda suurem armastus. Ka minu sõbrad ei pea minu juurest kunagi tühja kõhuga külast ära minema. Lisaks on mu ema retseptide katsetamise poolest tohutult uuendusmeelne, mina aga rakendan oma elu vaheldusrikkaks elamist muudes valdkondades kui köögis ja tahan oma köögielu võimalikult lihtsaks elada. Ja lõpetuseks jagan ühe fantastilise tervisliku toortordi retsepti.

Lapsepõlve toiduvalmistamise traditsioonid

Meil on traditsiooniline, et ema tegi süüa ja meie kiitsime. Noh, tegelikult mina ei kiitnud, sest kui oleks saanud, siis ma oleksin söönud ainult keedetud kartuleid ja pulgajäätist, muud toidud mus vaimustust ei tekitanud. Samas nõud pidi igaüks ise ära pesema – see oli päris emantsipeerunud lähenemine.

Ema toidutarkused

Mu ema eelistab kõike, mis on ise hästi naturaalselt kasvatatud ja ma pole siiani talt õppinud neid ägedaid letšo ja kurkide marineerimise retsepte. Mulle väga meeldib, et ta käib ajaga hoogsalt kaasas ja ees – ei kasuta marineerimiseks tavalist äädikat, vaid õunaäädikat, ei maitsesta tavalise soolaga, vaid musta soolaga, valdab igasuguseid vegan retsepte ja väetab oma taimi hapendatud kõrvenõgese leotisega ja sügisel külvatud ja sinnasamasse kõdunenud sinepitaimedega.

Mu ema ei ole kunagi läinud lihtsama valiku teed, pakkudes pelmeene, hakklihakastet või küpsisetorti. Lapsena oleksin väga tahtnud seda maisipulkade ja sulatatud iirise segu, Kass Arturi kooki, aga see oli liiga lihtne, et mu ema seda ette võtaks. Samuti ei olnud meie laual sülti, borši või rosoljet – ta hoidus nii lihtsusest kui ka traditsioonilisusest.

Selle asemel on mu ema üks kõige tänulikumaid ajakirjade retseptinurkade ja internetiretseptide lugejaid, kuna uued retseptid leiavad tema köögis alati katsetamist. Ja seepärast ei saa mu ema juures kunagi kaks korda sama toitu. Hiljuti rääkis ta naerdes, kuidas isegi ostis kõik ained valmis, et üht kooki teist korda teha, aga ei suutnud ikkagi selleni jõuda, juba pressisid uued retseptid ja ideed peale.

Ka kõik sünnipäevad ja juubelid on ta ise toitlustanud – isetehtud pizza ja wrapid, ahjuköögiviljad, -kala või täidetud aedviljad, eelroaks supp või mitu ja muidugi vähemalt kaks magustoitu. Lisaks pöörab ta palju tähelepanu garneeringule, laua dekoreerimisele ja lilleseadetele, olles ise florist.

Olen leidnud, et tahaksin külaliste saabudes olla nende juures lauas rohkem kui köögis ja püüan enda jaoks elu lihtsamaks teha, tellides toidu kelleltki teiselt (või oma emalt). Mina olen pigem… ma ei ütleks laisk, aga kaval kokk. Püüan olla efektiivne ja kulutada toituvalmistamisele mõistlikult vähe aega, keetes näiteks tatra valmis ja kolmel erineval toidukorral lisan sinna erinevaid lisandeid näiteks wokin erinevaid köögivilju juurde või lisan peotäie tatart supile või salatile ja naksti! ongi iga kord täiesti erinev toit mõistliku ajaga.

Eelistused

Mu suurim pettumus oli leida toidu seest sibul, ükskõik mis kujul. Praegu leian ma sibula toidu seest suure rõõmuga ja panen seda isukalt ise ka paljudesse roogadesse.

Lapsena ootasin riisi ja hakklihaga täidetud paprikaid, mis olid ahjus hautatud hapukoorekastmes. Iga kord oli sellel aga erinev maitsestus mitmesuguste aia- või metsaürtidega või olid lisatud näiteks herned või riivitud porgand. Praegu olen ema juures saanud sellesama toidu variatsiooni, kus hakkliha asemel on metsaseened ja hapukoore asemel kookospiim.

Mu ema tordiretsept

Kuna mu ema teeb kõiki asju vaid korra, siis on olnud raske näppu peale saada, aga mingil kujul täidetud paprikaid olen tema lapsepõlve-arsenalist teinud ka täiskasvanuna ja jagan siin hoopis ema toortordi retsepti, mis ta tegi mulle kord sünnipäevaks.

  • Põhjaks India pähklid, tahini ja datlid – purusta ühtlaseks massiks saumikseri või blenderiga. Pane vormi põhja küpsetuspaber ja vajuta sinna õhukese kihina tordipõhi. Pane vorm sügavkülmikusse kuni teed katet.
  • Katteks segu, milles on India pähklid, tarretamiseks veidi kakaovõid ja rohkem kookosrasva, maitsestuseks naturaalset magusainet natuke sidrunimahla ja näpuotsatäis soola. Mida võimsama blenderiga segatud, seda siidisem kreemjas mass tuleb.
  • Lisa kattesegu kreemile terved mustikad (või vaarikad või mõlemat, võivad olla ka külmutatud) ja jäta neid ka kaunistuseks.
  • Pane tort 12-24 tunniks sügavkülmikusse ja tõsta enne serveerimist paariks tunniks tavalisse külmikusse.
  • Kaunista marjade ja hooajaliste söödavate õitega (nt pildil kurgirohi ja oma aia roos) või paksu kihi toormoosiga.

Jäta kommentaar

Sinu e-posti aadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga