VAIBAKUNSTNIK
IDA-VIRUMAA
LEEDAOTS.COM

Kuidas sai sinust vaibakunstnik?

Käisin Tartu Kõrgema Kunstikooli avatud uste päeval ja see oli kangasteljeklass, mis mind ära võlus. See pani mulle viimase põntsu minna tekstiilikunsti õppima! Mu mõlemad vanaemad olid ka kangakudujad. Peale keskkooli läksingi tekstiili õppima ning kohe alguses sain aru, et kangastelgedel kudumine on just minu teetassike. Mõned aastad peale lõpetamist sisustasin endale Pärnusse tööruumid ja hakkasin kuduma. Olen kudunud kõike, mida telgedel kududa saab, aga minu vaieldamatud lemmikud on põrandavaibad.

Kuidas sa jõudsid sellise käekirjani?

Kümnes aasta jookseb, kui ma seda tööd teen, ning algusega võrreldes on käekiri palju muutunud. Minu varasemad tööd on väga värvilised, palju olen kasutanud etnograafilisi mustreid, kuid hetkel armastan helget ja heledat Skandinaavia stiili. Ma arvan, et see on olnud loomulik areng. Kui kõik maailma värvid on ära proovitud, tundub puhas valge väga värske ja kaunina. Tegelikult armastan kõiki värve.

Millest ammutad inspiratsiooni?

Inspiratsiooni saan igalt poolt – kui käin materjali ostmas, loodusest, mustritest. Iga uue vaiba kudumisel sünnib kümme uut mõtet, nii et lõppu tööl ei paista.

Milline on sinu tööpäev?

Peale maale elama kolimist sisustasin endale tööruumid koju – mul on vanaemalt päritud maja teisel korrusel kolmed kangasteljed. Kodus töötamisel on oma head ja vead, töö- ja koduelu on segunenud, see mõnikord häirib. Aga samas on hea, et saan iga hetk telgede taha istuda, kui tahan. Keskmine tööpäev kipub olema ikka üheksast viieni, ehk siis, kui laps lasteaias.

Kuidas on elada aastaring maal?

Elan kuuendat aastat maal, mulle väga meeldib maal elada, kuid aegajalt tekib suhtlemisvaegus, sõbrad on kaugemal. Loomulikult saab suhelda telefoni ja arvuti vahendusel, kuid silmast silma kohtumine on ikkagi väga oluline. Hilissügisel ja talvel on isoleeritusega kõige raskem toime tulla. Ilmselt ideaalvariant minu jaoks oleks kaks kodu – üks linnas, teine maal, siis oleks valikuvabadust. Töö tegemiseks on ikkagi vaja pigem rahu ja vaikust, oma mõtetega üksi olemist.

“Kui kõik maailma värvid on ära proovitud,
tundub lihtne valge kõige ilusam.
Ja kui mustrid on samamoodi ära proovitud,
saavad lemmikuteks triibuvaibad.”

Kas ja millised on raskused selles töös?

Minu jaoks kindlasti ajapuudus, jõuan teostada vaid väikese osa ideedest.

Kuidas sa oma vaipu müüd?

Vaipu müün erinevates poodides, näiteks Tallinnas disainipoed Les Petites ja Nu Nordik müüvad mu vaipu. Lisaks on mul Etsy pood, mis töötab juba kolmandat aastat ja üsna hästi. Eraisikud esitavad tellimusi meili teel või Facebookis. Klientideks on inimesed, kellele meeldib minu stiil. Pooled vaibad lähevad välismaale. USA, Kanada, Austraalia, Iisrael, Prantsusmaa…

Mis on sinu järgmised plaanid või unistused?

Praegu üritan endale selgeks mõelda, kas jätkata töötamist kodus või kolida tööasjad kodust välja, see annaks võimaluse tegevuse laiendamiseks, sest kodused tööruumid on juba kitsaks jäänud.

Jäta kommentaar

Sinu e-posti aadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga