Kuidas kriisis meeleseisundit valida, millised on 3 erinevat faasi ja kus oled sina praegu stabiilselt ning …kus sa tahaksid olla?
Kui pauk käis, oli igaüks epitsentrist tegevusvaldkonna ja emotsionaalse ja rahalise valmisoleku poole pealt erineval kaugusel.
Keegi ei arvanud, et mõned tegevusvaldkonnad lihtsalt pühitakse maamunalt, samas kui mõnede jaoks muutus vaid töötamise aadress ja lisaboonusena jäid ära liiklusummikud, tüütud tööreisid ja hommikune kiirustamine. Keegi ei arvanud, et taevas ilma lennukijuttideta on üldse võimalik.
Et kõik kokkavad üksnes kodus ja lapsed üle kogu maailma on ühtäkki koduõppel. Ja et tegelikult ei peagi iga päev kontorisse minema, et asjad tehtud saaksid.
Mälestus märtsi keskpaigast on natuke tuuline ja kõle. Ilmselt see nii oligi, sest oli ju alles varakevade algus.
Aga see pauk puudutas meid erinevalt, nii nagu olid erinevad ka meie reaktsioonid sellele.
Me võime juhtuda olema hirmufaasis, õppimise või kasvufaasis. Ja on erinevad viisid, kuidas end nendes faasides toetada ja kergusetundeni jõuda.
Üks minu abivahenditest on jooga ja pühapäeval kingin sulle tasuta joogatunni, mis paneb pea püsti ja silma särama 💙Registreeru tasuta veebijoogasse: Pea püsti ja silm särama.
Olin juba ammu töötanud kodus, olles oma leival juba 13 aastat. Aga nüüd oli teisiti. Ka mu laps jäi koduseks. Ma pole tegelikult siiamaani leidnud päriselt head töörütmi, mis hoiaks ka mu head öörütmi. Järsku jäi mu töine aeg nagu korraks seisma, sest paljud algatatud asjad läksid pausile või ootasid uut formaati. Aeg seisis samas kui tegelikult läks tempokamaks – mida inimesed vajavad, kuidas saan praegusel ajal kasulik olla? Mida see uus olukord rahaliselt tähendab?
Väga imelik oli oma ettevõtmistes otsustada sellises määramatuses, kus enne mingi valiku tegemist tuli vaadata mitu korda päevas uudiseid, et kas see või too on üldse lubatud. Üks minu kirg on päriselukohtumised ja kuna korraldan palju sündmusi, siis järsku langes pool mu tööajast ära. Kas ja mida viia netti? Ekraanimaailma, millest tahaks ju tegelikult pisutki vähem sõltuda. Mõni asi pole veebis lihtsalt üldse see. Aga samas hakkasin saama tänulikke kirju Muhumaalt ja Kilingi-Nõmmelt, et see, mis ma enne Tallinnas tegin, jõuab nüüd ka sinnani. Ja nüüd olen leidnud ka veebisündmustes mõnu ja inspiratsiooni ja juba ootan neid. Mul oli just trükis uus raamat “Sõltumatu naine. 5 sammu rahalise vabaduseni” ja selle esitlust plaanin veel siiamaani, kuna olen otsinud viisi, kuidas ta oleks vähemalt sama tore kui see oleks olnud raamatupoes. Tuli kiiresti kohaneda võimalustega ja vupsata internetti kõigega, mis selleks päriselt sobilik või looks väärtust isegi rohkem.
Kui ükspäev hakkas tänavapilti ilmuma üha enam maskides inimesi, tundus ikka väga imelik. Kergust tõi see, et olin olnud isiklikus kriisis juba kolm aastat tagasi ning panustanud näiteks veebilehe arendamisse, kirjutanud üles oma kulusid ja mul oli täielik ülevaade, mida ma tarbisin ja kus olla kokkuhoidlikum. Vurrile, millega kohaneda tarvis, lisas pöördeid see, et olin just teada saanud, et laps läheb kooli hoopis teise linnaosasse ja peame ka kolima. Toeks olid kõikvõimalikud tehnikad ja teadmised meelerahust, joogast, teadlikust hingamisest, meditatsioonist ja eeterlikud õlid. Magasin mõnel ööl, tsitruse- ja lillelõhnad padjanurgal, esimese nädala õhtutel mediteerisin tund aega järjest ja kuna esimesel nädalal ei osanud leida aega piisavaks jalutamiseks, siis teisest nädalast alates võtsin aega jalutamiseks vähemalt tund, võimalusel kaks tundi päevas.
Kergust tõi ka see, et esimese ringi inimesed mu ümber, kolm inimest, kellega ma enim suhtlesin virtuaalselt või päriselt, olid positiivsed ja tarbisid selliseid meediakanaleid, mis näitasid erinevaid vaatenurki olukorrale ja see andis mullegi võimaluse olla toeks teistele, kellel ärevus ja hirm aeg-ajalt üle pea lainetasid. Huvitav oli vaadata ka lapse reaktsiooni. Ta kuulis kõiki vestlusi ja teadis kõike, aga see ei kõigutanud teda karvavõrdki. See lapse süütus ja usaldus, et küll kõik sujub: on nagu on.
Olen nüüd 9 nädalat kodus kokanud, nagu sinagi, käinud poes harva ja noppinud toitu ka loodusest. Kord koputas naabrinaine ja ütles, et tal on sellest siiber. Kõrini vastutamisest ja välja mõtlemisest, mis järgmisena lauale panna. Mina aga olin inspireerunud oma kodusest köögiviljavalikust, mis polnud kiires elurütmis kunagi olnud nii kirev, ja pakkusin meeleldi meie toitu.
Kaks päeva tagasi kohtusin uuesti oma päritoluperega ja kallistasin üle nii pika aja oma hoolivat ema. Suur kallistaja nagu ma olen, ei tundunudki tegelikult sellest puudus olevat. Võib-olla selle pärast, et mul on laps ja kass. Või selle pärast, et hinges on tasakaal.
Panin siia kirja 3 erinevat emotsionaalset tsooni, mida võib näha ka faasidena, mis kõik on normaalsed. Küsimus on, kui pikalt kestavad, need mis tunduvad ebamugavamad ja kõrge stressitaseme tõttu tervist laastavamad. Mõnel õnnestub ise nendes faasides hinges mugavamalt tunduvamateni jõuda, mõnel aga läheb vaja mõnd toetavat tehnikat või sõpra.
Positiivsel lainel püsimiseks saab samuti kasutada jooga- või meditatsiooni- vm tehnikaid ja positiivsel noodil püsivaid sõpru.
Kingin sulle tasuta joogatunni sel pühapäeval kell 18-19. Registreeru siin: Veebijooga: Pea püsti ja silm särama.
1. Hirmutsoon
Hirm on see, mis pani ostma toitu ja tualettpaberit, levitama hirmu ja ärevust tekitavaid uudiseid ning välja näitama oma ärevust ja viha. Selles faasis on kaeblemist ja ärrituvust ning saadud kirjade, teadete, uudiste või postituste äreva tooni saatel teistele edastamist.
2. Õppimise tsoon
Õppimise tsoonis tuleb impulss lasta lahti sellest, mida ei suuda kontrollida. Tekib soov lõpetada nende asjade tarbimine, mis ei toeta: ebatervislikest, sõltuvusttekitavatest toiduainetest kuni uudiste pideva jälgimiseni. Kerkib soov mõista endas toimuvat, oma emotsioonidest aru saada. Nii tekib piisavalt rahu ja keskmes olekut, et teadvustada olukorda, võimalusi ja reaalseid ohte, samuti mõelda järele, kuidas käituda. Tekib huvi võimaluste vastu, kuidas kohaneda muutustega. Enne teistele levitamist hinnatakse info kvaliteeti. Tekib mõistmine, et me kõik püüame anda endast parima.
3. Kasvu ja arengu tsoon
Tekib impulss mõelda teistele ja sellele, kuidas saaks abiks olla. Tehakse oma anded või vahendid kättesaadavaks neile, kes vajavad, elatakse hetkes ja keskendutakse tulevikule, otsides võimalusi võtta olukorrast parim. Oma usalduse ja rahu tundest rullub empaatia teiste ja iseenda suhtes, lihtne on avaldada tänu ja tunnustust. Nii on lihtne ka hoida helget meeleolu ja levitada lootust, leida vaikusehetki, olla kannatlik, loov, toetav ja hoida olulisi suhteid.
Foto: Ruudu Rahumaru