Kuidas pikaajaliselt oma rahalist seisu parandada? Allpool jagan 8+1 soovitust “Sõltumatu naine. 5 sammu rahalise vabaduseni” autorina:
- Märgi üles oma kulud ja tulud vähemalt paar kuud, parem kui aasta aega. Ka need, kes teevad seda pidevalt, päevast päeva, aastast aastasse, märkavad, et kui mõni kuu lüüakse kulude ülesmärkimisele käega, kipuvad need kuu lõpuks märkamatult 10-15 % suurenema.
- Otsi võimalusi suurendada oma sissetulekut, arvestades oma tugevusi, pannes teenima kasutult seisva (kinnis)vara või müües midagi, mida ise enam ei vaja.
- Säästa iga kuu 5-50% sissetulekust.
- Kui sa tead investeerimisest vähe ega ole huvitatud end pidevalt kursis hoidma, vali automaatseid lahendusi, nagu näiteks kuu alguses püsiülekanne 3. samba pensionisse kuni 15% oma sissetulekust. Järgmisel kevadel saab tuludeklaratsiooni arvestuses pensionisamba maksetest 20% tagasi! See on justkui 20% esimese aasta tootlust – mis on investorite maailmas väga kõva sõna.
- Kui sul pole veel 3. pensionisammast, alusta 3. sambaga esimesel võimalusel (just sel aastal – kuna reeglid muutuvad järgmisest aastast!) ja kaalu madalate teenustasudega võimalusi, näiteks indeksfondidesse investeerivaid pensionifonde.
- Kui sul on võimalus investeerida rohkem kui 15% sissetulekust, uuri lähemalt passiivseid, indeksfondide-põhiseid investeerimisvõimalusi. Nende eelis on, et järjepidevalt ja regulaarselt sissemakseid tehes ei pea ajastama ostmise hetke, püüdes saada pihta madalatele ostuhindadele. Teine eelis on see, et teenustasud on neil madalad, kuna puudub fondijuht. (See teeb fondiosakute hinnad küll kõikuvamaks, kuid pikas perspektiivis pole see nii oluline – rolli mängivad hoopis teenustasud, mida tuleb maksta ju ka neil aastatel, kui majandus on vähi- või teokäigul.)
- Õpi juurde investeerimise kohta, näiteks alustades minu raamatust, mis on mõeldud just naistele. Eesti autorite raamatuid on veel palju ja tuleb pisitasa ka juurde. Samuti on olemas väga asjalikud taskuhäälingud nagu Investeerimisraadio ja Investeerimisklubi.
- Ava end külluseteadvusele – märka, kuidas sa mõtled ja räägid rahast, aga ka ajast, ilmast, suhetest ja muust ja mida sa nende sõnadega tegelikult juurde lood. Pane tähele, kas sul on tunne, et pigem on paljutki puudu ja näiteks kui keegi küsib, kuidas läheb, vastad õlakehitusega: “Ei saa kurta.” Kas on aega vähe või hoopiski ideid palju? Või ongi kõike parasjagu ja sul on tunne, et oled ise oma valikute perenaine-peremees?
+ Ja veel üks soovitus – kõik endasse (tervisesse, teadmistesse, oskustesse) panustatud raha tuleb sulle tagasi vähemalt kümnekordselt!