Eelmisel aastal abistas Tartu naiste tugikeskus Tartu- ja Põlvamaal kokku 428 erinevat naist, kel 534 last kaasas. Kümmekond nendest naistest olid eakad, ehk siis vanuses 65+. Keskmiselt ööbis abivajaja tugikeskuses 48,88 ööd.

Tartu naiste tugikeskus töötab Lõuna-Eestis – Tartumaal ja Põlvamaal, abistades vägivallaohvritest naisi ja lapsi vägivallast väljumisel. Meie juurde võib naine pöörduda ise või satub läbi teiste inimeste või organisatsioonide (näiteks politsei või ohvriabi). Kui naine meie juurde jõuab, kohtub temaga esmalt sotsiaalnõustaja, kellelt naine saab esmalt kriisinõu ja rahunemise abi. Hiljem kogu vajaliku info nii oma situatsiooni kui edasiste võimaluste kohta. Koos naisega kaardistame tema olukorra ja arutame läbi, millised võimalused naisel iseseisva elu alustamisel on. Samuti seda, mida erinevad valikud naise jaoks kaasa toovad. Sageli on naisel kaasas lapsed, kellega samuti tegelema hakkame. Meie nõustamiste käigus selgub lõplikult, mis moodi meie aidata saame. Kuni uue elu alustamiseni (ning ka peale seda) oleme naisega kontaktis ning toetame kuniks see vajalik on. Kontakt ühe perega võib kesta mõnest korrast aasta-paarini.

Kui naisel on kodune olukord väga keeruline, saame võtta nii tema kui tema lapsed meile varjupaika majutusteenusele. Majutust vajab kuni 10% meile jõudvatest naistest ja lastest. Ka Põlvas on meil varjupaik. Varjupaigaks on meil Tartus kaks korterit, Põlvas üks. Iga naine saab enda käsutusse ühe toa (lastega naiste jaoks on meil suuremad toad), köök ja tualettruumid on ühised.

Pakume naistele lisaks sotsiaalnõustamisele psühhoteraapiat ja juriidilist nõustamist. Meie juristid esindavad naisi lisaks juriidilistele küsimustele-muredele vastamisele ka kohtus. Meie jaoks kõige olulisem ekspert tiimis on laste jaoks hädavajalik lapsepsühholoog. Nii juristid, terapeudid kui lapsepsühholoog ei ole riiklikult rahastatud, vaid tugikeskus hangib nende kulude katmiseks ise rahastuse. Selle tarvis osaleme erinevates rahvusvahelistes projektides ja kogume rahalisi annetusi eraisikutelt – tehes rahaotsimise kampaaniaid ja käies vabaõhuüritustel. On tähtis, et see abi oleks kättesaadav ning tasuta, samuti erialaspetsiifiliselt professionaalne. Naistel ei ole rahalisi vahendeid ise selliste teenuste eest maksmisel ja prioriteete sättides jätaksid nad selle abi võtmata. Selleks, et naised suudaksid ise oma eluga edasi minna, on väga oluline, et nad psühholoogiliselt terveneksid ning meelerahu jaoks on vajalik, et ka juriidiliselt kõik probleemid lahendatud saaksid.

Laste puhul on teraapia veel eriti oluline, kuivõrd nende elu on (nende elu pikkust arvestades) olnud enamjaolt ebanormaalne. Vägivalla pealtnägemine või -kuulmine kahjustab laste vaimset tervist pika aja jooksul ning suure tõenäosusega võib juhtuda, et neist tulevad täiskasvanuks saades vägivallatsejad või ohvrid. Lapsepsühholoogi hinnangul on kodust saadavate mustrite täiskasvanuna järgimine enam kui 50% juhtudel tõendatud. Kui me jätame need lapsed aitamata, on hiljem suurem (ja kallim) probleem kogukonnal ja ühiskonnal.

Eraldi fondi, mis naisi otse rahaliselt toetaks, meil pole. Tugikeskusele laekuvate annetuste toel maksame meil töötavatele spetsialistidele. Vägivallaohvritega töötamiseks peab olema lisaks tavapärasele haridusele (sotsiaaltöö, jurist, psühholoog, terapeut) läbitud täiendkoolitused, mis aitavad spetsialiseeruda vägivallale ning selle ohvritega tööle. Nende teadmiste puududes on raske hästi abistada. Lisaks rahalistele annetustele pakuvad inimesed varjupaigale aeg-ajalt erinevaid tarbeasju, voodipesu, riideid. Kui naine kolib välja, siis anname talle vajadusel varjupaigast asju kaasa ja oleme ise ka lisaannetusi otsinud, et näiteks (üüri)korter sisustada.  Üldiselt jääme naisega kontakti ka pärast tema meie juurest lahkumist. Toetame ja aitame seni, kuni naine tunneb, et nüüd on ta valmis iseseisvalt edasi liikuma. Sageli on nad meiega ka hiljem aeg-ajalt kontaktis ning räägivad, kuidas neil ja nende lastel uues elus läheb.

Eelmisel aastal oli meie aidata kokku 428 erinevat naist, kel 534 last kaasas (Põlva- ja Tartumaa). Kümmekond nendest naistest olid eakad, ehk siis vanuses 65+. Keskmiselt ööbis abivajaja meie juures 48,88 ööd.

Selle aasta esimese kümne kuu jooksul oleme aidanud juba 318 erinevat naist ja 431 last. Esimese kümne kuuga oleme pakkunud 794 tundi kriisi- ja juhtumipõhist nõustamist, 550 tundi teraapiat naistele, 446 tundi psühholoogilist nõustamist lastele. Juristid on sellel aastal naistega tegelenud 655 tundi.

www.naistetugi.ee

Konverentsil kogume naiste jaoks materiaalseid annetusi, aga saad oma panuse anda ka ülekandega.

MTÜ Naiste Tugi- ja  Teabekeskus

SWED a/a EE912200221019998649

MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus on kantud tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute registrisse — lisades selgitusse oma isikukoodi on võimalus tulude deklareerimisel saada tagasi 20% annetuse summast

Jäta kommentaar

Sinu e-posti aadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga