TEKST KRISTIINA MALM-OLESK, MERIT RAJU
FOTO MARJU RANDMER-NELLIS

Vähesepäikesepaistega talveaeg on emotsionaalselt kurnav periood, mil vajame erilisemat hoolitsust, kuna enda unarusse jätmine võib viia hooajalise meeleoluhäire kaamosmasenduseni. Peamiseks põhjuseks on päevavalguse vähesusest tingitud organismi segadusse ajav ööpäevarütmi häirumine. Probleemi tõsidusest räägib tõsiasi, et näiteks ainult 10% soomlastest tunneb, et kaamoseaeg nende tähelepanuvõimet ja meeleolu ei mõjuta.

  • Maga rohkem – vaju lausa karuunne! Tavapärasest kauem magamine täidab su akud energiaga, mida külmas ja pimedas vajad rohkem kui muidu. Kui uni tuleb raskesti, motiveeri end unepäeviku pidamise, unejooga (yoga nidra) või aroomiteraapiaga. Väldi ka kiiskavate elektroonikaseadmete kasutamist vähemalt tund aega enne magamaminekut.
  • Kui hommikul vara tõustes on õues veel pime, proovi äratuslampi: valguskiirguse järkjärgulisel suurenemisel on ärkamine loomulikum ja kergem. Leidub ka sarnasel põhimõttel töötavaid valgusteid, mida saab seadistada soovitud aja võrra varem sisse lülituma.
  • Kirka meeleseisundi hoidmiseks hoia silm peal D3-vitamiini kogusel veres ja tilguta keelele 1000-8000 ühikut kvaliteetseid D3-vitamiini tilku kolekaltsiferoolina, mis on saadud lanoliinist.
  • Loomuliku valguse vähesuse korvamiseks proovi päevasel ajal valgusteraapiaseansse, teraapilisi valgusteid (nt Innoluxilt) või LED-valgusega kõrvaklappe Valkeelt. Viimaseid peetakse efektiivseimaks viisiks valgustada aju valgustundlikke piirkondi otse kõrva kaudu. Piisab vaid 12 minutist päevas, et tunda end palju energilisemalt.

Jäta kommentaar

Sinu e-posti aadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga