TEKST MERIT RAJU
FOTOD STEN ROOSVALD

Joonas on toonud Eestisse Rännaku meetodi ja pühendub praegu maailmaesimese 3D-meditatsiooniäpi Synctuition globaalse müügitiimi ülesehitamiseletäiesti revolutsioonilise juhtimisstiiliga, kus ta on oma tiimile mentoriks,terapeudiks, arengumootoriks ja justkui perekonnapeaks. Ta ei usu tööajajälgimisse, pigem sisemisse motivatsiooni ja selle toetamisse jakasva(ta)misse. Ja tal on veel üht-teist käsil, mis tema missioonitunde jasisemise huviga kokku kõlab ning kõik tervikuks seob.

Joonas tuleb otse Synctuitioni kontorist ja räägib värskeloo: „Meie uus müügijuht on Lõuna-Aafrikast. Arvas, et esialgu tuleb nädalaks Tallinna, et kas üldse tasub tulla ja teha… Ta oli kolm päeva siin olnud, tühistas tagasisõidupileti ja andis sõbrale õigused müüa auto ja kodu maha ning saata asjad Eestisse. Väga äge vend!“ kiidab Joonas. Müügitiim (ja eesmärgid!) ongi rahvusvahelised, kümmekond töötajat Tallinnas ja paarsada partnerit ülemaailma. Ja see on alles algus.

Joonas kutsuti tiimi, kui Synctuitioni toode oli valmis. Tema ülesandeks sai aidata viia see laiemalt maailma. „Mul pole otsestkindlapiirilist rolli, toon meeskonda inimesi, töötan nendega, aitan uutel tiimiliikmetel kohaneda ja leida neile sobilikud ülesanded.

Tööleasumine on nagu tühi kaart
ja kõik tegijad leiavad oma koha, milles nad on kõige paremad.“

Synctuitioni nimi viitab, et see sünkroniseerib aju jatugevdab intuitsiooni. See on maailma esimene 3D-meditatsiooniprogramm, mis kasutab binauraalseid helisid. „3D tähendab, et tegemist on täiesti uue salvestustehnoloogiaga: 3D-heli mikrofoniga. Salvestust kuulates tundub, et helid kõlavad ruumiliselt, nagu kuuleks naturaalselt,“ naerab Joonas, kes ütleb, et autosõidu ajal ta seda kuulata ei soovita: tundub veider ja taju läheb segamini, millises ruumis oled, kuna kõik helid on maksimaalselt ehedad.

„Me ei kasuta ühtki tehislikku heli, kõik on igapäevased või loodushelid, instrumentaal- ja vokaalimprovisatsioon – igas palas palju kihte.

Ja need on kahest aspektist väga erilised: binauraalsed helid ja gammalained.“

Binauraalsed helid on Joonase sõnul (ja YouTube’is) tavaliselt suhteliselt mürarikkad ja monotoonsed, vähe on loodud selliseid, mis annaks ka esteetilise elamuse. „Selles suhtes on Synctuition unikaalne, et pole müra efekti juures,“ rõõmustab Joonas.

Helid on kokku pannud Rob Montes, kes on üks Hollywoodi parimaid heliinsenere. „Muljetavaldav tüüp!“ lisab Joonas. Aga kes üldse on Synctuitioni loonud? „See pole ühe inimese idee, vaid eri inimesed on tulnud oma pusletükiga. Tahame hoida nii, et keegi ei võta selle eest au ja kuulsust endale, vaid oleks tiimitöö,“ lisab Joonas ja ütleb, et alguse sai see eestlastest ja IT-arenduski on algselt tehtud Eestis.

Laia maailma

Eestis aga Synctuitionit otseselt ei turundata, selle põhiturg on USA ja teised ingliskeelsed maad. „Meie turundus baseerub valdavalt arvamusliidritel, kes võtavad selle kasutusse ning kui neile meeldib, siis tutvustavad oma järgijaskonnale. Ingliskeelsel turul on nende mõjuulatus miljonites!“ jutustab Joonas.

„Eestis on aastaga kogunenud sadu inimesi, kes on Synctuitionile oma tagasisidet andnud. Kõik meeskonnaliikmed, kes on vähemalt ühe kuu igapäevaselt Synctuitionit kuulanud, on näinud endas muutusi. Üks asi, mida kõik mainivad, on selgus! Järsku saadakse palju selgemalt aru, kus ma olen, mis ma teen, mida teha tahan. Üleliigset hakkab elus ära kukkuma, asjad lähevad lihtsamaks… Ka puhtusearmastusest rääkisid kõik – mitte ainult kodus, vaid kõikides elu sektorites,“ jagab Joonas. Synctuitionit saab veebis proovida, katsetamiseks pakutakse 75 minutit tasuta helisid.

Joonas jõudis Synctuitionini oma intuitsiooni ja kokkusattumuste ajel.

Esmalt tundis ta, et Võrumaa kodust, kus ta oli kolm aastat perega elanud, tuleks kolida linna. „Ühel hetkel oli ülitugev tunne, et pean sellest majast loobuma. Asjad ei jooksnud enam, maagia oli kadunud,“meenutab ta, mil mõistuse loodud ja Elu enda plaanid ei klappinud.

Samal ajal tundus talle, et ta ei peaks enam Rännakut edasi juhtima. „Tundsin eelmise aasta augustis, et pean lõpetama, detsembris oli viimane koolitus, pärast seda oli kalender tühi… Minu jaoks oli see jahmatav, olen üliaktiivne ettevõtlik inimene… Ja üks päev enne viimast Rännaku seminari helistas sõber, kutsus kohtuma ja näitas Synctuitionit ning soovis, et aitaksin selle käima panna, uurides, kas mul aega on,“ naerab Joonas.

„Siis sain aru, et usaldus käibki nii: sul pole vaja uut kaevu, pead lahti laskma sellest, mis on, ja siis tekib see, kuhu edasi liikuda,“ jagab ta oma õppetundi. „Ma ei osanud oodata, et kolme aasta pärast olen Tallinnas tagasi ja täiega naudin siin olemist, tunnen, et mu koht on siin,“ särab ta. „Synctuitioni inimesed on teistmoodi… Kõigil, kes meie tiimi on tee leidnud, on oma analoogne unikaalne lugu. Ja ma ei saa öelda, et ma seal juhin, pigem aitan inimestest parima välja tuua.“

Tundlik juht

„Esimesel kohal on teadmine, et igaühel on oma tugevused ja nõrkused. Ma jälgin iga inimest, püüan tervikuna leida talle kõige sobivamad ülesanded. Nii suure vastutusega, kui palju ta on valmis kandma, aga arvestan ka, et ta kasvab. Kasutame intuitsiooni, astroloogiat, human design’i, arvestame, keda kellega kokku panna. Mulle meeldib ka enneagrami egomudel, jälgin inimesi selle alusel,“ kirjeldab Joonas oma tööd.

„Töötan palju ka inimeste hirmudega. Ehitame väga suurt ettevõtet, kogu punt peab olema valmis võtma rohkem vastutust, kasvama, arenema, õppima väga erinevaid asju… Siin toimetame Aivar Halleriga: kellele mida lugeda anda, kellega vestlusi pidada, millisele koolitusele saata, mentordame. Ise töötan ka tiimi terapeudina: aitan vabaneda hirmudest, kitsaskohtadest, halbadest harjumustest,“ avaldab ta.

„Näiteks edasilükkamine ja tühisebimine: ebaolulisedasjad, mida me teeme sel ajal, kui peame midagi olulist tegema.

Me tajume hirmu avardumise ees, otsime asendustegevusi,
surfame netis, tegeleme igapäevastepisiasjadega,“

toob ta näite harjumusest, mida aitab tiimiliikmetel muuta. „Tähtis on teha neid asju kõigepealt, mis pikemas perspektiivis olulised. Vahel on väljast vaja kedagi, kes aitab seda näha,“ kinnitab ta.

Töö ja elu on tervik

„Mina ei usu kella järgi töötamisse. Kui ma olin 18, siis mul oli selline töökoht, kus pidin kella järgi kohal olema. Sain juba siis aru, et ma ei saa oma elu elada ja paralleelselt tööl käia, eriti kui olla lapsevanem ja on palju päevast tegevust. Nii peaks kogu aeg käima kuskil lunimas, et ma pean ära käima, mul on vaja seda või teist teha… Ja see paneb orjalikku mõtlemisse – tekib vastandumine mina versus tema, ma pean tema käest midagi saama… Tekib vajadus välja ronida sellest aedikust, kuhu mind on pandud. Ja tihtipeale see ei jää ainult töökeskkonda, ma hakkan igal pool lohistama ja mässama võimu vastu, mis mind koordineerib,“ jagab Joonas.

Nii tekkis tal küsimus, kuidas saakski ehitada üles meeskonda, kus kõik annaks endast maksimumi, kui on eraldatus – lambad aedikus ja oinad, kes juhivad. „Ja lammaste vahel tekib konkurents, kõik tahaksid, et nad oleksid natuke eelisseisundis. Mõni lammas saab aedikust tihemini välja kui teine ja suur hulk aega läheks täiesti tühja tegevuse peale! Ja siis veel samal ajal istuvad ja klõbisevad kõigil luukered kapis – traumad, mis on lapsepõlvest saadik tervendamata jäänud, sul pole aega ega raha nendega tegelemiseks, lisaks on kogunenud tervisejamad,“ arutleb ta.

„Me peamegi hakkama elu ja inimest vaatama paljuterviklikumalt.

Synctuition pole ettevõte, vaid perekond, me teeme kõike koos, jagame muresid ja rõõme ja aitame üksteist. Mina juhina olen perepea, ma ei istu kontorinurgas arvutis ega saada eriti tähtsaid meile välja, vaid mul polegi kontoris oma lauda, ma ei käi kontoris arvutis, vaid kohtun inimestega. Minu roll on abistada, mitte juhtida; aidata avarduda, laieneda, avaneda. Meie tiimi taust on see, et kõik on käinud üksjagu teed enesearengu vallas. Ja ainult nemad ei jaga, vaid ka mina jagan! Olen kontoris korralik naljanumber,“ muigab Joonas.

„Synctuition oma praegu umbes 5000 kasutajaga on meie esimene toode, tegelikult on meil tooteid viis. Praegu on meid vähe, aga väljakutse on, et kui ettevõte väga kiiresti kasvab, siis kuidas sedasama filosoofiat ja peremudelit edasi kanda suuremas tiimis,“ esitab ta küsimuse, millega ise rinda pistab.

Rännaku maaletooja

Selleks et olla parim töös inimestega, on Joonasel mitmeid lähenemisnurki ja tööriistu. Ta on muu hulgas õppinud Holistikainstituudis ja osalenud lugematutel kursustel. Mõned aastad tagasi tõi ta tugeva sisemise innustuse ajel Eestisse Rännaku meetodi, mille esimesel seminaril Brandon Baysiga osales 350 inimest. See tee viis Joonase ka Skandinaavias Rännaku juhiks ja Rännaku rahvusvahelise organisatsiooni reformimiseni.

Joonas aktiivselt enam Rännaku juhtimisega ei tegele, tal on nüüd südamel meie ühiskonnas üha aktuaalsemaks muutunud depressiooni teema, mille ravimiseks on Brandoni abikaasa Kevin Billett loonud väga tõhusa metoodika. „Kevin oli 15 aastat kliinilises depressioonis ja tema jaoks lahendas Rännak selle lõplikult. Sellest on Kevin loonud eraldi koolituste seeria depressiooni lammutamiseks,“ on Joonas vaimustunud. Kevadel ilmub Kevini raamat ja Joonas hakkab ise uue hooga koolitusi tegema – seniste depressioonikoolituste osalejate tagasiside on igatahes mõjunud innustavalt.

„Depressiooni teema on mulle hingelähedane. Minu arvates pole see haigus, kuigi on selleks tembeldatud. Seda pole siiani hästi osatud ravida, sest seda tehakse mõistuse kaudu. See ei tööta.

Depressioon on emotsionaalne seisund,
alateadlik põgenemine iseenda ja oma sügavamate tunnete eest.

Ja seda saab tervendada emotsionaalse tervendamisega, tahte ja pühendumisega,“ kinnitab ta.

Ego tüübid

Üks põnevamaid teemasid on Joonase jaoks ka ego, mida ta vaatleb enneagrami abil. Enneagram jagab inimesed laias laastus üheksasse egotüüpi ning annab selgituse nende mõtte, tundmusliku ja käitumusliku maastiku kohta. Seda vaadeldes saavad hõlpsalt nähtavaks alateadlikud kalduvused, harjumused ja mustrid, mida jooksutame, et vältida ekistentsiaalset hirmu. Paraku aga kulutame nii umbes 80% oma energiast ja ajast, ajades taga oma saba ning mitte elades oma tegelike võimete kohaselt.

Joonas on olnud tohutult aktiivne ja tegutseja,
aga paljuski ka muutusi, põnevust, vaheldust taga otsinud.

Enneagram aitas seda mustrit näha ja tasapisi muutuda tasakaalukamaks ja kaalutlevamaks.

„Võrumaale elama minek oli osa sellest protsessist. See aitas mul näha iseennast ja oma mustreid, sest seal oli tohutu vaikus. Meil ei olnud seal telekat, õppisin teistmoodi tajuma seoseid, aastaaegu, nägin asju palju aeglasemalt liikumas. Olin harjunud tegema suuri asju ja palju. Päevadesse tekkis see, et tegin palju toiminguid, mis aeglustasid elu. Näiteks meil polnud keskkütet, vaid ahjud. Võrumaal elatud aastatega tuli minu sisse see sügava rahu kvaliteet ja ma suudan seda nüüd kultiveerida igas keskkonnas.“

Müstikakool tegi efektiivsemaks

„Üks asi veel, mis ma sel aastal Eestisse tõin, on Müstikakool (Modern Mystery School),“ võtab Joonas üles veel ühe teema, mis on teda elus edasi aidanud. „Müstikakoolid on maailmas eksisteerinud väga pikka aega, aga läksid põranda alla mõni tuhat aastat tagasi, kui hakati süstemaatiliselt hävitama kogu inimkonna teadmiste varamut. Väga paljud maailma suurkujud – kunstnikud, teadlased, leiutajad, psühholoogid, maagid – on õppinud müstikakoolides üle maailma. Ja saanud sealt mitte ainult teadmised, vaid ka tööriistad, rituaalsed toimingud, kuidas luua keskkondi enda ümber, mis toetavad harmoonilist jumalikku avardumist iseendas,“ jutustab Joonas.

„Jõudsin ise Müstikakooli ukse taha Londonis, õppisin seal ja olen täna võimeline tegema väga palju rohkem kui enne. Ja samal ajal mitte kulutama selleks rohkem aega,“ kirjeldab ta. Siiani viis Joonas Müstikakooli õpetajate koolitused oma sõprade ja kolleegideni, nüüd natuke laiemalt.

„Kõik need kolm asja, millega praegu tegelen– Synctuition, Rännak ja depressiooniravi ning Müstikakool – aitavad laias laastus sama probleemi lahendada. Lammutada meie arengut tagasi hoidvad kammitsad ja mugavustsoonid, mis tegelikult kipuvad olema tillukesed vanglad, kus veename end istuma, kuid ei peaks.

Oleme vabad, peame vaid alistuma elule
ja usaldama, et elujõgi kannab meid,“ usub Joonas.

„Raskused on paratamatu osa sinu teest, aga neid tuleb lihtsalt kergelt võtta,“ muigab ta ja võtab teema kokku: „Elu on minu jaoks müsteerium. Ma ei tea kunagi ette, mis homme juhtub, aga ma tean, et ma võin usaldada, sest kuhu ma usalduses juba liikunud olen, on niivõrd vägev, et läheb ainult vägevamaks.“

Erilised helid

  • Synctuitionil on 60 salvestist ja pala, mida saab arvutist või telefonist klappidega kuulata. Helid aktiveerivad erinevaid ajupiirkondi ja kui ühte kõrva lasta ühte helisagedust ja teise natuke teistsugust, hakkab aju automaatselt kompenseerima sagedustevahelist erinevust, loob nn fantoomheli, mis omakorda mõjub stimuleerivalt ühenduste loomiseks ajupoolkerade vahel.
  • Lisaks on helimaastikku sulatatud unikaalne gamma-ajulainete sagedus. Näiteks beetalained on igapäevateadvus, alfa aeglasem unelev teadvus, teeta unenägude seisund ja delta unenägudeta süvauni. Meditatsiooniprogrammid baseeruvad tavaliselt alfa-, teeta- või harva delta-ajulainetel.
  • Gammalained on kõige hiljem avastatud lained, nad on kõige kiiremad ja seotud kõrgemate kognitiivsete funktsioonide ja kogemustega ning erakordselt kõrge kaastunde ja teadlikkusega. Gammalained on aktiivsed näiteks kanaldajatel ja aastaid mediteerinud buda munkadel, kes on tõeliselt teadvel, sügavas ühenduses ja empaatilised.
  • Gammalaine üks omadus on, et see mõjub roomajaajuni välja ehk kõige vanemasse aju osasse ja loksutab lahti emotsioone, aga hästi hellalt, nii et me ei taju neid emotsioone üldse tugevalt ja samal ajal kuulame erilisi helilisi rännakuid.
  • Salvestistel on ka helisid, mis võivad häirida, vahel on vaja tunda ka viha, et oleksime valmis tegema muutusi. Eesmärk pole niivõrd rahustada, kuivõrd vabastada – aga see mõjub rahustavalt: 99% kogevad, et magavad paremini. Ja mida vähem on mõtte- ja tundemüra, seda parem on fookus ja selgem taju oma sisetundest ning lihtsam teha elus õigemaid valikuid.

Jäta kommentaar

Sinu e-posti aadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga