TEKST JA FOTOD HELE SITS

Südamekeskusele järgneb muistse idamaise energiasüsteemi järgi kurgutšakra, mille ülesandeks on väljendada seda, mis südames. Et meie tundemaastikud on ütlemata erinevad, võib vahel ette tulla, et kaks poolt ühist keelt ei leiagi. See võib viia aga tunnete-mõtete vaka all hoidmiseni ja seeläbi pingete kogunemiseni. Kuidas saavutada tasakaal nii sisekõnes kui ka välismaailmaga suhtlemises?

Kurgutšakra helesinine energia koondub kõri keskmesse. See on nagu karge allikas, mille ülesandeks on voolata ning hoida tunded ja mõtted liikumises, et need saaksid läbi sobiva väljendusviisi maailma kiiratud.

Oluline on hoolitseda oma keha kui instrumendi eest, mille hääles püsimiseks on vajalik kurgutšakrasse ehk kõnekeskusesse koguneva stressienergia teadlik vabastamine sinu jaoks loomulikul moel.

Alati pole tunnete vabaks laskmiseks nendest kõnelemine aga ainus ja ainuõige meetod. Vahel sobib vihast või tohutust eneseületusest tekkinud pingeenergia vabastamiseks hoopis paremini üks laanesügavuses südamepõhjast väljapaisatud hüüatus ning rõõmu või kurbuse sõnadesse panemise asemel jällegi laulmine, ümisemine või mererannas valjult tuulde hõikumine.

Väljendus ja kuulamine

Kurgutšakra kõige olulisemaks missiooniks on õpetada sind oma sõnadega looma just sellist maailma, milles ise elada soovid. Kuigi igal sõnal on üldpildis kindel tähendus ja energia, varieerub mõistete mõte ja sisu meist igaühe personaalses sõnatunnetuses mõnevõrra sõltuvalt keskkonnast, milles oleme kasvanud. Seetõttu on inimestevahelises suhtlemises vahetu eneseväljendusoskuse ja kõnelemisega vähemasti võrdväärselt tähtsal kohal ka aktiivne kuulamine.

Kuulamine aitab paremini mõista suhtluspartneri maailmatunnetust. Seda tajudes oskad temaga suhelda nõnda, et ta sind võimalikult hästi mõistaks. Oluline on teadlikult väljendada oma tundeid ja arvamusi siiralt ja vestluskaaslasest lugu pidaval moel. Nii lood oma sõnadega õhkkonda, milles on kõigil lihtne olla ja end avada.

Aktiivsel kuulamisel onoluline roll ka sinu sisekõnes:

see, kuidas iseendaga räägid ja end kohtled,
loob suhtlemismustri, mille sind ümbritsevad alateadlikult üle võtavad.

See on kui kasutusjuhend, mis näitab suhtluspartnerile, millist suhtumist-käitumist temalt ootad.  

Antu tuleb ringiga tagasi

Kinkides headust, positiivsust, kannustust ja innustust neile, keda oma teel kohtad, annad seda tegelikult ringiga iseenesele, sest kõik see, millele oma elus tähelepanu annad, kasvab. Vahel piisab vaid ühest lihtsast lausest või sõnast, mis näitab teisele, et teda või tema tegemisi on tähele pandud.

Teinekord pole aga suhtlemiseks sõnu vajagi: kellegi päeva päästjaks võib saada juhuslik sõbralikpilk, heatahtlik naeratus, spontaanne naerupahvak ootamatult tekkinud koomilises olukorras või soe kallistus. Kurgutšakra helesinine vägi meis lööb särama ja inspireerib neid, keda oma päevast läbi liueldes kohtame.

Kurgublokeeringud vabaks

Kuigi kurgutšakra kutsub meid kõnelema südamest, on konfliktihetkel kerge pigem endasse sulguda ning süüdistada-kritiseerida vastaspoolt. Just need on hetked, mis kõnekeskuses blokeeringuid tekitavad ning loovad seeläbi negatiivseid, ründavaid ja iseend saboteerivaid käitumisprogramme, mis vargsi suhtlemismaastiku kohale tumedaid pilvi tekitama asuvad.

Siin tuleb appi helesinise rahustav ja suhtlust toetav vägi. Tegu on kommunikatsiooni, mõistmise ja mõistva suhtlemise värviga, mis rõõmsalt, kergelt, mänguliselt, kuid samas empaatiliselt toetab igapäevases suhtluses.

Ühtlasi on tähtis teadlikult jälgida iseend – oma suhtlusviisi ja sõnakasutust – ning pidada meeles, et oma sõnadega lood iseenese maailma. Raskes situatsioonis küsi endalt: millist kohtlemist tahaksin ise vastaspoole nahas olles? Abiks tuleb kindlasti ka vaikse mõtisklushetke võtmine selleks, et oma sisemusest vastuseid ja lahendusi otsida.

Pingete maandamisele aitab hästi kaasa igasugune töö häälega:

võid laulda või proovida vabastamist vajava lauseteks vormimist.

Pane laused kirja ja seejärel loe valjult enesele ette: „Ma lasen vabaks…“ Olles lugemise lõpetanud, hinga sügavalt välja ja põleta paberileht kirjapanduga.

Ja kui siis kurgutšakra viimaks blokeeringutest vabaks saab, lõdvestuvad ka vaim ja keha, toimides taas kui hästi häälestatud muusikainstrument. Sind ümbritseb aga maailm, mille oled loonud ise, teadlikult, targalt ja armastusega sõnu pruukides. 

Kõnekeskuse energia voolamiseks…

  • Pane mängima muusika, mis klapib su meeleoluga, ja laula. Laula kohe südamest!
  • Leia looduses rahulik paik, kus saad frustratsiooni enesest välja hüüda. Tormleva mere ääres korra kurgupõhjast kärgatamine võib lahustada tervehulga vanu tallel hoitud stressihakatisi, mida on muidu kehast raske väljasaada.
  • Leia aega, et istuda rahus, mediteerida ja puhastada kurgutšakrat erinevate hingamistehnikate abil.
  • Õhtu parima sõbra seltsis, kel on aega kuulata sind sõnastamas seda, mis sinus pulbitseb või hinge raskeks teeb, toob kurgutšakrasse kergust ja uut hingamist.
  • Leia aega huumori ja nalja jaoks – nalja tegemiseks ja niisama loba ajamiseks. Vahel nopib just see kurguenergiast kõige paremini pingenoote välja.
  • Kui muu ei aita, siis hea sõbra või kallima õla najal nutetud nutt loob kurgutšakra kindlalt klaariks.
„Helesinine on nagu karge allikas,
mille ülesandeks on voolata ning
hoida tunded ja mõtted liikumises.“

Jäta kommentaar

Sinu e-posti aadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga